هیدرولیک

یکی از اصلی ترین نیازهای تمام ماشین آلات، انتقال قدرت می باشد، در واقع قدرت از یکی از اجزای ماشین به جز دیگر انتقال پیدا میکند تا کاری انجام شود. در برخی از دستگاه ها انتقال نیروها به صورت مکانیکی انجام می گیرند و در سیستم آن از اجزایی مانند چرخ دنده، اهرم، …. استفاده می شود، در برخی دیگر، انتقال نیرو به صورت هیدرولیکی انجام می شود که در لغت، هیدرو به معنی آب یا مایعات می باشد و انتقال نیرو در این نوع دستگاهها بر اثر فشار مایعات انجام میشود زیرا مایعات به دلیل خصلتهای زیر بهترین گزینه برای پمپ های هیدرولیکی می باشند : مایعات قابلیت متراکم شدن ندارند. مایعات شکل مخصوصی ندارند و شکل ظرف را به خود می گیرند. بر اثر وارد آمدن فشار در یک سیستم بسته، فشار را به همه جهات منتقل می کنند. در صورت طراحی صحیح، قابلیت تشدید نیروی وارده را دارند.

طرز کار سیستم هیدرولیک چیست ؟

بطور کلی، در یک سیستم هیدرولیکی چهار قسمت عملیاتی باید انجام شود انرژی مکانیکی به وسیله پمپ به مایع داخل سیستم منتقل شود. منتقل شدن مایع توسط لوله ها و شیلنگ ها به قطعات مکانیکی کنترل فشار و شدت جریان مایع توسط شیرهای کنترل به حرکت درآمدن قطعات متحرک بر اثر فشار وارده توسط مایع مجموع سیکل فوق را مدار هیدرولیکی می نامند و این مدار با توجه به پیچیدگی دستگاه می تواند جزئیات بیشتری داشته باشد، در واقع پیچیدگی اجزای مختلف سیستم هیدرولیک به پیچیدگی عملیاتی که قرار است انجام شود بستگی دارد.

مزایای به کارگیری روغن :

روغن موجب روانکاری عناصر متحرک مانند اجزای پیستون در داخل سیلندر می شود و از زنگ زدن اجزا جلوگیری می کند و به آسانی در دسترس است، همچنین روغن مایعی است که در سیستم هیدرولیک و در هنگام تغییر فشار ناشی از حرکت و جریان روغن از یک نقطه به نقطه دیگر، تغییر حجم نمی دهد و اگر سیستم به طور کامل پر باشد جریان روغن می تواند بسیار دقیق حرکت پیستون را مهار کند .

کاربرد جک هیدرولیک :

ازکاربردهای آن در معادن ، آسیاب ها ، کارخانجات و توربین ها ، صنابع دفاعی و … نام برد که برای مثال در کشاورزی می توان به استفاده در ماشین های زراعتی و بیل مکانیکی، در کارخانجات به خصوص خودرو سازی برای تولید قطعات یا قسمت ریخته گری برای نگه داشتن کوره و …. اشاره کرد .

اجزای مختلف سیستم هیدرولیک :

اگر بخواهیم درباره اجزای مختلف سیستم هیدرولیک توضیح دهیم می توان گفت سیستم هیدرولیک چند قسمتی اساسی دارد که در همه دستگاه های هیدرولیکی وجود این قسمت ها لازم است. در زیر به اجزای مختلف سیستم هیدرولیک اشاره می کنیم : پمپ که مایع را در داخل مدار طراحی شده منتقل کند. سیلندر و قطعات متحرکی که با فشار مایع به حرکت در می آیند. شیرهای یک سیستم که شامل شیرهای یک طرفه، شیربرقی هیدرولیک کنترل و شیرهای فشار شکن میباشد. مایع هیدرولیک که همان روغن هیدرولیک است. مخزنی برای نگهداری مایع هیدرولیک لوله هایی که مایع داخل آنها حرکت کند. قسمت هاي اصلي جک : سيلندر – شفت – پيستون – چشمي – فلنج سر جک – فلنج ته جک – درپوش سر يا ته جک – پايه لوازم جانبي : سيل پيستون در مدل و فشار كاري مختلف گايد رينگ پيستون گردگير يك لبه و دو لبه گايد رينگ گلويي سيل گلويي در مدل و فشار كاري مختلف